Olympic Bronze Medal Winner Karina Bryant started learning Judo aged 9 with Tora-Kai Coach Jean-claude. Never stop dreaming & believing!

Olympic Bronze Medal Winner Karina Bryant started learning Judo aged 9 with Tora-Kai Coach Jean-claude. Never stop dreaming & believing!

Olympic Bronze Medal Winner Karina Bryant started learning Judo aged 9 with Tora-Kai Coach Jean-claude. Never stop dreaming & believing!

Karina Bryant Winning Judo Olympic Bronze Medal - Was coached by Tora-Kai Coach Jean-claude at age 9

“Back in 1989 a young girl Karina Bryant age 9 started to learn Judo with me, at the age of 12 after winning the southern area the “Surrey Herald” (see pictures below) made a write-up at the time noticing her exceptional size (6 feet) and her ambition to fight at the Olympics. The picture in the news article was taken with my daughter age 10 at the time.

That same girl went on to win several Junior and Senior world championships, finally winning Bronze at the London Olympics in 2012, proving that never stop dreaming and believing!

Photos above show the medal and Karina receiving her medal on the podium.

Photos below include me and Karina at the post Olympic party and a picture of us with Luje Preston National team coach.

Jean-claude

Coach - Tora-Kai School Of Judo

2019 Club Tournament – Competition Results

2019 Club Tournament – Competition Results

2019 Tora-Kai Judo Competition Results

Walton Judo Tournament - Elmbridge Xcel Leisure Centre
On March 24th, we held our Annual Tora-Kai School of Judo Club Championship at the Xcel Leisure Complex, Walton-on-Thames. The event was attended by nearly 200 children and teenagers with over 350 spectators. The Judokas aged from 6 to 17 year olds were a spectacle to experience. Well done to all who participated and congratulations to the medal winners.
NAME SURNAME COACH CLASS RESULT
ALL GIRLS GROUP 1
Ava Watkins Dave Kennedy Tolworth Gold
Lily Kennedy Dave Kennedy Tolworth Silver
Keira Merriman Dave Kennedy Spectrum Bronze
FREYA SINCOCK JEAN-CLAUDE BUCKLAND Bronze
ALL GIRLS GROUP 2
Matilda Muchmore Dave Kennedy Tolworth Gold
OLIVIA DI TOMMASO P GOULD ST.ANDREW’S Silver
LUCY BIRD JEAN-CLAUDE GROVELANDS Bronze
ALL GIRLS GROUP 22
SOPHIE MACGRAY P GOULD HINCHLEY WOOD Gold
Charlotte Allen Dave Kennedy Dawnay Silver
OLIVIA BRAYBROOK P GOULD HINCHLEY WOOD Bronze
ALL GIRLS GROUP 3
Isabelle Merriman Dave Kennedy Spectrum Gold
GEORGINA SINCOCK JEAN-CLAUDE BUCKLAND Bronze
Ella Zamanpour Dave Kennedy Tolworth Bronze
NIAMH LYNCH-BLACKBURN P GOULD HINCHLEY WOOD silver
ALL GIRLS GROUP 4
Mathilde Harris-Leroyer Dave Kennedy Spectrum Gold
FREYA TRELIVING JEAN-CLAUDE GROVELANDS Silver
LOLA GOLDING JEAN-CLAUDE GROVELANDS Bronze
ALL GIRLS GROUP 23
SCARLETT BURNS P GOULD ST.MARY’S Gold
Lexie Plumeret Dave Kennedy Tolworth Silver
ISIS BUDD P GOULD HOLY CROSS Bronze
MATILDA WEARN JONATHAN CHARLTON VILLAGE HALL Bronze
ALL GIRLS GROUP 5
GRACE WEARN JONATHAN CHARLTON VILLAGE HALL Gold
OLIVIA WEARN JONATHAN CHARLTON VILLAGE HALL Silver
FARAH BENLAKEHAL JEAN-CLAUDE XCEL Bronze
LUCIA MELOY JONATHAN CHARLTON VILLAGE HALL Bronze
Girls in Walton Judo Tournament
Boys in Judo Club Championships at Walton - Elmbridge Xcel
Boys in Walton Judo Tournament
Boys competing in Judo Club Championships at Walton - Elmbridge Xcel
BOYS 6-7, GROUP 6
NATHAN REYNOLDS P GOULD DANES HILL Gold
MAX ASHTON P GOULD BEVENDEAN Silver
ALEX DRABIK JEAN-CLAUDE BUCKLAND Bronze
ZACHARY MCTAGUE JEAN-CLAUDE XCEL Bronze
BOYS 6-7, GROUP 7
JUNIOR PERRY JEAN-CLAUDE BUCKLAND Gold
SIDNEY WEARN JONATHAN CHARLTON VILLAGE HALL Silver
COOPER BYRNE P GOULD DANES HILL Bronze
JAKE MELVILLE JONATHAN CHARLTON VILLAGE HALL Bronze
BOYS 6-7, GROUP 8
Luka Shmatko Dave Kennedy Tolworth Gold
THEO DAWKINS JEAN-CLAUDE GROVELANDS Silver
FRANK CHALLOUMA JEAN-CLAUDE XCEL Bronze
Edward Last Dave Kennedy Parkside Bronze
BOYS 6-7, GROUP 9
LEON COWAN P GOULD DANES HILL Gold
CHARLIE SIMPSON P GOULD ST.ANDREW’S Silver
DYLAN CARTER P GOULD DANES HILL Bronze
SCOTT THOMAS ADRIAN LALEHAM SCHOOL Bronze
BOYS 6-7, GROUP 24
ISRAEL KYANDA ADRIAN LALEHAM SCHOOL Gold
JUNHO HAN P GOULD DANES HILL Silver
GEORGE SIMPKINS JEAN-CLAUDE BUCKLAND Bronze
DANIEL VARGHESE JEAN-CLAUDE BUCKLAND Bronze
BOYS 6-7, GROUP 25
BRADLEY HEATON ADRIAN LYNDHURST SCHOOL Bronze
JOSHUA ESPRAY P GOULD DANES HILL Silver
SONNY GIBBS-ARNOLD JEAN-CLAUDE XCEL Bronze
CHARLIE TRELIVING JEAN-CLAUDE GROVELANDS Bronze
BOYS 8, GROUP 10
JUDE DUNCOMBE JONATHAN CHARLTON VILLAGE HALL Gold
JUDE BUCKLEY JONATHAN CHARLTON VILLAGE HALL Silver
BENJAMIN CLARKE P GOULD DANES HILL Bronze
Evan Preece Dave Kennedy Spectrum Bronze
BOYS 8, GROUP 11
Charlie Beadle Dave Kennedy Claremont Gold
MAKSIM RODE P GOULD DANES HILL Silver
Freddie Brown Dave Kennedy Lanesborough Bronze
AIDAN OLIVER JEAN-CLAUDE GROVELANDS Bronze
BOYS 8, GROUP 12
RAFAEL MENASSA P GOULD DANES HILL Gold
BENJAMIN BLACKMAN ADRIAN LALEHAM SCHOOL Silver
Marlon Beales Dave Kennedy Lanesborough Bronze
Harvey Yates Dave Kennedy Tolworth Bronze
BOYS 8, GROUP 26
OSCAR BLUNDEN P GOULD DANES HILL Gold
NATHAN OKONKWO P GOULD DANES HILL Silver
Josh O’brien Dave Kennedy Parkside Bronze
DYLAN WILLIAMS P GOULD Spectrum Bronze
BOYS 9-10, GROUP 13
Billy Hoodless Dave Kennedy Lanesborough Gold
Tristan Moore Dave Kennedy Wallacefields Silver
KAI DAWKINS JEAN-CLAUDE GROVELANDS Bronze
Noah Luu Dave Kennedy Lanesborough Bronze
BOYS 9-10, GROUP 14
EDWARD FOSTER P GOULD DANES HILL Gold
JOSEPH JOJO MORRISON JONATHAN CHARLTON VILLAGE HALL Silver
Artom Elahi Dave Kennedy Lanesborough Bronze
George Prime Dave Kennedy Wallacefields Bronze
BOYS 9-10, GROUP 15
HENRY TABBENER P GOULD HINCHLEY WOOD Gold
Cameron Plumeret Dave Kennedy Tolworth Silver
MATTHEW MORRISON JONATHAN CHARLTON VILLAGE HALL Bronze
BOYS 9-10, GROUP 16
JULEN PRINSLOO P GOULD DANES HILL Gold
ALFIE SWIETON JEAN-CLAUDE GROVELANDS Silver
Jasper Kelly Dave Kennedy Lanesborough Bronze
BOYS 9-10, GROUP 17
ALEX OKONKWO P GOULD DANES HILL Gold
Luca Sacoor Dave Kennedy Spectrum Silver
Max Merriman Dave Kennedy Spectrum Bronze
Frank Owen Dave Kennedy Spectrum Bronze
BOYS 11-12, GROUP 18
IOAN THOMAS P GOULD DANES HILL Gold
SAMUEL DOHERTY JEAN-CLAUDE BUCKLAND Silver
JAMIE BENTON JEAN-CLAUDE BUCKLAND Bronze
William Luff Dave Kennedy Lanesborough Bronze
BOYS 11-12, GROUP 19
JOSEPH ANDERSON P GOULD ST.MARY’S Gold
GEORGE WALKER JONATHAN CHARLTON VILLAGE HALL Silver
ZAC BATEMAN JONATHAN CHARLTON VILLAGE HALL Bronze
MAX BLACKFORD JONATHAN CHARLTON VILLAGE HALL Bronze
SENIOR BOYS, GROUP 20
WILL HART P GOULD HINCHLEY WOOD Gold
Finn Gosling Dave Kennedy Spectrum Silver
Brandon Plumeret Dave Kennedy Tolworth Bronze
SENIOR BOYS, GROUP 30
LEO ASLET JEAN-CLAUDE XCEL Gold
KAAN SUPHI JEAN-CLAUDE XCEL Silver
TEDDY GIBSON P GOULD HINCHLEY WOOD Bronze
DANIEL LILLIS P GOULD HINCHLEY WOOD Bronze
Tora Kai Judo School for Children in Elmbridge including Xcel Sports Centre Walton on Thames
Tora Kai Elmbridge Surrey Judo School - Classes for Kids and Adults

Judo Club for Boys & Girls aged 5 to 15+ at Schools & Sports Centres in Surrey, South West London & Middlesex.